Конференція «Соціально-гуманітарні аспекти розвитку сучасного суспільства»

25 квітня 2024 року на факультеті ІФСК відбулася ХІ Всеукраїнська наукова конференція студентів, аспірантів та викладачів «Соціально-гуманітарні аспекти розвитку сучасного суспільства». Доповіді представили студенти, магістранти, аспіранти й викладачі Сумського державного університету, а також гості з інших закладів вищої освіти. Підготували доповіді й іноземні студенти з країн Африки. Зокрема, доповідь студентки Ідрісі пов’язана з порівняльним дослідженням життєвих цінностей та ідеалів в Україні та Західній Європі. Вона наголосила на традиціях, які відіграють важливу роль у збереженні духовних цінностей кожного народу.

День відкритих дверей: від «швидких побачень» до справжньої любові

20 квітня в Сумському державному університеті відбувся День відкритих дверей. Цьогоріч захід передбачав незвичний формат – абітурієнти знайомилися зі спеціальностями у формі «швидких побачень». Закохував майбутніх студентів у свої спеціальності й ІФСК. Учасниками заходу стали учні 10-11 класів, студенти коледжів та батьки. Під час «швидких побачень» абітурієнти могли особисто поспілкуватися з представниками випускових кафедр і дізнатися більше про вибір майбутньої спеціальності, особливості вступу, переваги навчання, сучасні освітні можливості.

Переклад на практиці

Викладач кафедри германської філології Марина Черник переклала англійською мовою видання «Мистецька колекція Сумського державного університету». Автори робіт, зібраних в галереї, знакові митці з України, Польщі, Швейцарії, Хорватії. Та найбільшу частину колекції складають твори художників Сумщини.

Представниця кафедри ГФ переймає міжнародний досвід

Новинка від Уряду Великої Британії, а саме запровадження статусу міжнародного кваліфікованого вчителя (iQTS – International Qualified Teacher Status), надала можливість доценту кафедри германської філології Ользі Шуменко стати кандидаткою на отримання сертифікату International Qualified Teacher Status, який позиціонується як шлях здобути високоякісну міжнародну педагогічну освіту. IQTS відповідає стандартам стратегії міжнародної освіти, забезпечуючи ретельну та кваліфіковану підготовку британських та українських педагогів. Цим самим переглядаються доступні способи й методи збереження і покращення якості освітніх послуг в екстремальних умовах. Кандидати на здобуття iQTS мають можливість навчатися локально (у місці проживання чи роботи) без відвідування Англії.

Пекельні дебати

Захід, який відбувся під час тижню факультету ІФСК та який зібрав разом здобувачів освіти та викладачів – «Пекельні дебати». Формат жартівливих дебатів, запропонований студентським самоврядуванням, цьогоріч використовувався вперше, але представники кафедр охоче відгукнулися на студентську ініціативу.  Команди викладачів та здобувачів освіти шляхом жеребкування визначали чи доведеться бути «стороною захисту» чи «стороною заперечення».

Великодня атмосфера німецькою

Студенти першого курсу спеціальності Філологія з весняного семестру почали опановувати ази німецької мови й одразу захопилися цим процесом. Здобувачі освіти відвідали в онлайн форматі німецькомовний спікінг-клаб від Goethe Institut.

Викладачка кафедри ГФ у програмі THEA Ukraine X

25-28 березня відбувся успішний старт третьої хвилі міжнародного проєкту THEA Ukraine X, організованого за підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD) та Університету прикладних наук Мюнстера. Серед учасників проєкту – старша викладачка кафедри германської філології СумДУ Алла Красуля.

Конференція «Навчальний процес очима студентів»

27 березня на факультеті ІФСК СумДУ відбулася традиційна онлайн-конференція «Навчальний процес очима студентів». Учасниками заходу стали студенти різних курсів і спеціальностей факультету, декан факультету Олена СУШКОВА, завідувачі кафедр, викладачі.

Майбутня перекладачка на варті сну

Студентка 3-го курсу спеціальності "Філологія" Катерина Гайворонська (ПР-11) взяла участь у майстер-класі "PedSmart Сон" у якості перекладачки з німецької мови на українську та з української на німецьку. Цей захід був для лікарів різних спеціальностей та всіх зацікавлених у проблемах сну із урахуванням психотравмуючого впливу війни, що триває сьогодні.

Тиждень поезії на кафедрі германської філології

Викладачка кафедри германської філології Анна Зінченко разом зі студентами спеціальності «Філологія» реалізували творчий поетичний проєкт «Я», що складався з двох частин: створення поетичного твору й експерименти з візуальними формами представлення. Проєкт мав на меті не лише познайомити студентів із поетичним твором як результатом роботи іншого автора, але й спробувати самовиразитися через нього засобами інших мов (англійської та німецької). Тематично проєкт орієнтований на самоідентифікацію та самоаналіз: студенти пробували знайти відповіді на важливі особистісні питання та виразити їх, експериментуючи із візуальним представленням поетичних творів.

На кафедрі германської філології

здійснюється підготовка докторів філософії

ПРАВИЛА ПРИЙОМУ

 

Інтернет-адреса постійного розміщення опису освітньої програми ОНП 035.041 «Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська», доктор філософії:

https://op.sumdu.edu.ua/#/programm/2228

 

ПРОТОКОЛ розширеного засідання кафедри германської філології

Відеозапис обговорення стейхолдерами освітньо-наукової програми 035 Філологія (освітній рівень Доктор філософії)

Мониторинг Експертною радою роботодавців ОП "Германські мови та літератури (переклад включно), перша - англійська" (протокол №2 від 24.11.2021) 

 

Рецензія на ОНП підготовки доктора філософії з галузі знань 03 "Гуманітарні науки" за спеціальністю 035 "Філологія" (рецензент Цапів А.О.)

Рецензія на ОНП підготовки доктора філософії з галузі знань 03 "Гуманітарні науки" за спеціальністю 035 "Філологія" (рецензент Ущина В.А.)

Рецензія на ОНП підготовки доктора філософії з галузі знань 03 "Гуманітарні науки" за спеціальністю 035 "Філологія" (рецензент Полховська М.В.)

 

Підготовка докторів філософії за освітньою програмою "Германські мови та літератури (переклад включно)" 

На кафедрі працюють 20 кандидатів, доцентів, 1 доктор наук та 2 професора. Залучення співробітників до наукової роботи є майже стовідсотковим. Об’єктом розвідок виступають мовні одиниці та мовленнєві явища германських мов, які розглядаються в багатьох аспектах у контексті різних методологічних парадигм.

На кафедрі сформувалися наукові школи, у рамках яких виокремлюються основні напрямки лінгвістичних досліджень. Серед них представлені лінгвокогнітивний та лінгводискурсивний аналізи.

Топікальність представлена темами: категорії кількості у дистантних мовах, типологічні аспекти текстових атрибутів, метамова перекладу, iнтеграцiя вербальних та невербальних засобів омовлення, наївна та наукова картини світу (під науковим керівництвом професора С.О. Швачко).

Наукова школа кафедри германської філології СумДУ досліджує структурно-семантичні та функціонально-прагматичні особливості текстів різного спрямування, лінгвосинергетичні та лінгвокогнітивні аспекти структури і системи мови. Керівниками школи є: С.О. Швачко (академік Академії наук Вищої школи України, докт. філол. наук, проф.), Н.В. Таценко (докт. філол. наук, проф.), І.К. Кобякова (канд. філол. наук, проф.).

Створюється нова наукова школа лінгвосинергетики, яка відповідає прагненню сучасної лінгвістики до загальнонаукової інтеграції понять і методів, подолання редукціонізму природничих і гуманітарних наук. Мова розглядається як самоорганізована система, невід’ємна частина світобудови, підпорядкована всезагальним законам існування природних систем.

Усі члени кафедри германської філології працюють над зазначеними темами.

Наукова діяльність кафедри германської філології визначається дослідженням комплексної проблеми:

  • "Вербалізація концептів: внутрішньомовні та міжмовні аспекти", №0112U004325 (за рахунок другої половини дня). Науковий керівник – Швачко С.О. (д. філол. н., проф.)
  • "Епідигматичні девіації номінативних та комунікативних одиниць", №0112U4326 (за рахунок другої половини дня). Науковий керівник – Кобякова І.К. (к. філол. н., проф.)
  • "Когнітивно-прагматична корелятивність семантичного простору мови", № 0115U005773. Науковий керівник – Таценко Н.В. (д.філол.н., проф.)

Під час виконання НДР отримано нові результати: запроваджено новий когнітивно-синергетичний напрям лінгвопрагматики (міждисциплінарний вектор дослідження концепту як синергетичного фрактального утворення, що становить єдність когнітивного, афективного, перцептивного та прагматичного аспектів і аналізується в мовленнєвому акті). Установлено нові закономірності цього напряму, який не обмежується розглядом когнітивних механізмів вербалізації концепту, а дає можливість його аналізу як невід’ємної частини світобудови, підпорядкованої всезагальним законам існування природних систем.

Актуальність тематики, високий рівень досліджень, теоретико-методологічна компетентність фахівців об’єктивують їх визнання в країні та за її межами, залучення їх до опонування кандидатських та докторських дисертацій, членства у спеціалізованих вчених радах України, міжнародних наукових асоціаціях (викладачів англійської мови IATEFL, досліджень англійської мови USSE), партнерства з профілюючими кафедрами ЗВО інших міст, участі у редколегіях збірників наукових праць та в роботі АН ВШ України. Щорічно співробітники кафедри мають більше 200 виступів на всеукраїнських та міжнародних наукових заходах.

Кафедра германської філології є організатором низки визнаних в Україні та за кордоном конференцій:

Постійна активізація наукового пошуку верифікується кількістю публікацій співробітників кафедри, що постійно зростає і останніми роками сягає 300 одиниць друкованої продукції на рік, включаючи статті у фахових виданнях, матеріали конференцій, монографії.

Потенційні наукові керівники:

  • С.О. Швачко, доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ України;
  • Н.В. Таценко, доктор філологічних наук, професор; гарант освітньої програми  «Германські мови та літератури (переклад включно), перша – англійська»; освітній ступінь Доктор філософії;
  • І.К. Кобякова, кандидат філологічних наук, професор;
  • С.В. Баранова, кандидат філологічних наук, доцент;
  • О.М. Медвідь, кандидат філологічних наук, доцент;
  • Л.В. Щигло, кандидат філологічних наук, доцент;
  • І.В. Ущаповська, кандидат філологічних наук.

З 1996 року на кафедрі германської філології захистилося понад 25 кандидатських дисертацій зі спеціальності 10.02.04 – "Германські мови".

Сумарний h-індекс та загальна кількість цитувань публікацій науковців кафедри германської філології індексується базами Scopus, WoS, Google Scholar.

 

Прізвище, ім’я, по батькові

h-індекс

10 h-індекс

Кількість цитувань Google Scholar

Веб-адреси авторських профілів і Authors ID

1.

Швачко Світлана Олексіївна

15

26

1235

Scopus; Google Scholar; ResearchGate; ORCID; eSSUIR

2.

Кобякова Ірина Карпівна

11

12

434

ScopusGoogle ScholarResearchGateORCIDeSSUIR 

3.

Медвідь Олена Миколаївна

7

4

153

ScopusGoogle ScholarResearchGateeSSUIR

4.

Таценко Наталія Віталіївна

8

4

198

Scopus; Google ScholarResearchGateORCIDeSSUIR 

5.

Ємельянова Олена Валеріанівна

5

4

108

ScopusGoogle ScholarORCIDeSSUIR

6.

Баранова Світлана Володимірівна

5

2

96

ScopusGoogle ScholarResearchGateORCIDeSSUIR

7.

Єгорова Олеся Іванівна

5

0

59

ScopusGoogle ScholarORCIDeSSUIR 

8.

Попова Олена Володимирівна

4

1

68

ScopusGoogle ScholarORCIDeSSUIR

 

Щомісячно на факультеті проводиться міжвузівський "Лінгвістичний семінар", що є об’єднаним засіданням кафедр факультету і кафедр іноземних мов інших ЗВО України. Завдання "Лінгвістичного семінару" полягає в тому, щоб надати здобувачам та аспірантам університету та інших ЗВО України можливість поділитися своїми доробками, провести їх апробацію.

Набувають популярності нові форми організації наукової діяльності: проведення онлайн-конференцій (міжвузівська студентська наукова конференція) в онлайн-режимі у березні–квітні; публікації в інших електронних виданнях.

До наукової діяльності активно залучаються студенти. На кафедрі функціонують студентські проблемні групи. Відповідно до отриманих результатів проводиться запровадження результатів лінгвістичних досліджень до навчального процесу у формі методичних рекомендацій та навчальних посібників.

 

Сумський державний унiверситет,
вул. Харківська, 116, м. Суми, Україна, 40007,
Електро-технічний корпус, 4 поверх, ауд. ЕТ- 422


тел. (0542) 687 - 798 / внутрішній - 798

E-mail: [email protected]

Телефонний довідник

При використанні матеріалів з сайту посилання на ресурс обов'язкове

All rights reserved by sumdu.edu.ua