«Alter Ego»-2021

   Шановні студенти,  учнівська молодь!  Запрошуємо Вас до участі у конкурсі віршів та художнього перекладу «Alter Ego», який проводить кафедра германської філології факультету ІФСК СумДУ.Дата проведення: 12 березня 2021 р.Учасники: до участі в конкурсі запрошуються студенти вищих навчальних закладів І–IV рівнів акредитації, а також учні шкіл і гімназій. Роботи приймаються у чотирьох номінаціях: •    вірші українською мовою•    вірші англійською/німецькою мовою •    художні переклади з англійської мови (Joe Wallace The Road to Understanding) •   художні переклади з німецької мови (Günter Fritsch Das Leben ist, was man draus macht)Вимоги до конкурсних робіт:        •    грамотність    і    відповідність    чинному    правопису        •    відсутність    смислових    помилок        •    природність    синтаксичних    конструкцій        •    милозвучність Окремо для художнього перекладу додаються такі вимоги:       •    відтворення    авторського    стилю       •    відповідність    тексту    перекладу    до    вихідного    тексту Термін виконання: роботи приймаються до 19 лютого 2021 р. Вимоги до оформлення: роботи подаються у форматі MS Word; аркуш А4, кегль – 12 pt, міжрядковий інтервал – 1,5, шрифт – Times New Roman. Об’єм роботи не повинен перевищувати однієї сторінки А4. Переклади приймаються за електронною адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. document.getElementById('cloak2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' + 'il' + 'to'; var path = 'hr' + 'ef' + '='; var addy2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9 = 'alterego' + '@'; addy2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9 = addy2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9 + 'gf' + '.' + 'sumdu' + '.' + 'edu' + '.' + 'ua'; var addy_text2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9 = 'alterego' + '@' + 'gf' + '.' + 'sumdu' + '.' + 'edu' + '.' + 'ua';document.getElementById('cloak2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9').innerHTML += ''+addy_text2b078267898f77a1331b36de9e3c1aa9+''; . У листі обов’язково вказати прізвище, ім’я, по-батькові, повну назву навчального закладу, студентом якого Ви є,  контактний телефон, електронну адресу.  За бажанням можна вказати псевдонім та посилання на особисту сторінку в соціальній мережі. Відповідальна особа: Олена Валеріанівна ЄМЕЛЬЯНОВА, доцент кафедри германської філології. Довідки за телефоном: +38-097-545-50-48.Автори кращих конкурсних робіт будуть відзначені під час офіційної церемонії нагородження, що відбудеться 12 березня 2021 р. в Сумському державному університеті.

Безкоштовні онлайн заняття в Школі Європейських мов

ШКОЛА ЄВРОПЕЙСЬКИХ МОВ при Перекладацькому навчально-методичному центрі “LinguoStar”запрошує учнів 8 - 11 класів та всіх бажаючих підвищити свій рівень англійської та німецької мов для спілкування і навчання!!!

В онлайні про онлайн

Викладачі кафедри германської філології Світлана Єрмоленко та Анна Зінченко взяли участь у «Дигітальному конгресі 20.20» від Goethe Institut. Захід був присвячений актуальним питанням дистанційної мовної освіти та використання новітніх цифрових технологій у навчанні німецької мови. Особлива увага приділялася проблемі адаптації навчання іншомовного мовлення в умовах реалій сьогодення.

Міжнародні онлайн конференції в дії

Старший викладач #кафедри_ГФ_СумДУ Ірина Ущаповська взяла участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції «Освіта та наука:  пам'ятаючи про минуле, творимо майбутнє», яка проходила на базі Національного педагогічного університету імені  М. П. Драгоманова за участі Національної академії педагогічних наук України, Marta Abreu Central University in Las Villas (Cuba), Presovska univerzita v Presove (Slovakia), Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Poland), State Institution Complex «Kindergarten - School - Gymnasium № 47» (with the study of Ukrainian language and literature) Nur-Sultan (Kazakhstan), Управління державної служби якості освіти у Київській області, Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Наука без кордонів, або Колаборація лінгвістів СумДУ з науковцями київських ЗВО та працедавцями

Лінгвісти кафедри германської філології  завідувач кафедри, професор Ірина Кобякова та професор Світлана Швачко  налагоджували контакти з працедавцями та колегами інших ЗВО України та зарубіжжя, долучившись до міжнародної онлайн конференції «Science without boundaries», яка відбулась у м. Будапешт, Угорщина.

Шановні колеги-освітяни!

Колектив кафедри германської філології щиро вітає вас з професійним святом!Наша робота важлива та надихаюча. Ми вчимо, радимо, підказуємо, допомагаємо, підштовхуємо, наставляємо та вчимося самі.Бажаємо кожному здійснення найзаповітніших мрій! Нехай вам завжди всміхається доля, дарує міцне здоров’я та довголіття! Любові вам, терпіння, щастя і благополуччя!!!

Вітаємо!

Колектив кафедри германської філології вітає старшого викладача Ірину Ущаповську з успішним захистом дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. Дисертація на тему: «Структурно-семантичні, соціолінгвальні та прагматичні параметри мови бренду: мультимодальний підхід (на матеріалі англомовних брендів кави)» захищена 30 вересня на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 17.051.02 у Запорізькому національному університеті.

Подорожуємо до загадкового Китаю!

#перекладачі_СумДУ мали змогу дізнатись з перших вуст про навчання та життя в Китаї. Цього разу на «Офіс подорожей» завітала випускниця кафедри германської філології  Галина Тимощук. Тож студенти з 1 по 4 курс разом зі своїми викладачами Оленою Медвідь,  Алою Красулею та Оленою Назаренко  жваво заповнили аудиторію, щоб послухати про відкриті й для них перспективи від СумДУ.

HAPPY INTERNATIONAL TRANSLATION DAY!!!

Кафедра германської філології вітає з Міжнародним Днем Перекладача!!! Glückwunsch!!!!

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри германської філології

e-mailЦя електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 Тел. (0542) 68-78-80, 33-70-35

 кімната ЕТ – 420

Google Scholar

 ОСВІТА ТА КАР’ЄРА

Попова Олена Володимирівна (1982 р.н.) з відзнакою закінчила навчання в СумДУ в 2005 році, здобувши кваліфікацію перекладача, викладача англійської та німецької мов.

З вересня 2005 року зарахована на посаду викладача кафедри перекладу.

За період роботи 2005 – 2020 роки Попова О.В. виявила високий рівень підготовки та гарні кваліфікаційні, методичні здібності у сфері викладання, працює зі студентами всіх шести курсів, викладаючи: «Практичний курс англійської мови» (1 – 5 курси), «Практичний курс другої іноземної (німецької) мови» (1 – 4 курси), «Практика перекладу англійської мови» (2 – 5 курси), лекційні курси «Лінгвокраїнознавство англомовних країн» (1 курс) та «Переклад конференцій» (5 та 6 курси). Бере активну учать у науково-методичному житті кафедри:

 • керівництво науково-дослідницькою роботою студентів 3 – 6-го курсів з подальшою публікацією спільних робіт (у сукупному складі понад 40 тез та статей фахових і закордонних);
 • публікація самостійних тез та статей, фахових статей, закордонних публікацій, а також публікацій у співавторстві з викладачами кафедри германської філології (у загальному доробку 62 публікації (18,1 друк. арк.), з яких 1 публікація SCOPUS; 8 публікацій у співавторстві з викладачами кафедри ГФ; 12 закордонних публікацій; 6 методичних вказівок; 1 конспект лекцій);
 • участь у розробці держбюджетної теми «Механізми впливу інститутів громадського суспільства на євроінтеграційні процеси в Україні» (№ 15.01.10-02.16/18.ЗП).

2009 – 2012 роки – навчання в аспірантурі за спеціальністю 10.02.04 – германські мови.

2014 рік – захист кандидатської дисертації у Спеціалізованій Вченій Раді Запорізького національного університету («Передвиборчий дискурс США в динаміці англійської мови середини XX – початку XXI століть»). Диплом: ДК № 022186.

2018 рік - присвоєно вчене звання доцента (атестат доцента АД № 000710).

За 12 років педагогічного стажу в СумДУ паралельно з викладацькою діяльністю Попова О.В. виконувала обов’язки:

 • технічного секретаря на засіданнях Вченої ради гуманітарного факультету (2006 – 2009рр.);
 • секретаря ДЕК кафедри теорії та практики перекладу (2006 – 2009 рр.);
 • з 2015 року і до тепер – заступник завідувача кафедри германської філології;
 • у 2016 та 2017 рр. – голова фахового журі при проведенні ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з німецької мови;
 • у 2017 році стала членом галузевої конкурсної комісії II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук зі спеціальності «Переклад», який проходив на базі Львівського національного університету імені Івана Франка 22-25 березня 2017р.;
 •  у 2017 році – голова комісії при проведенні контрольної роботи з німецької мови учнів-членів Малої Академії наук України (18 лютого 2017р.).

Діяльність представника ПВС будь-якого ВНЗ не обмежується виключно педагогічною, методичною роботою, а й вимагає постійного вдосконалення фахових навичок. Відтак, у червні-липні 2016 року було пройдено курси та складено іспит з німецької мови від Goethe Institut на здобуття сертифікату рівня В2.

1-12 травня 2017р. разом із групою студентів 3-4 курсів (загалом 10 осіб) було здійснено поїздку до Німеччини в рамках стипендії від DAAD Studienreisen, що є реалізацією програми студентської мобільності. Під час цієї поїздки було відвідано 4 німецькі університети: Вільний університет Берлін, Європейський університет Віадріна в м. Франкфурт на Одері, Технічний університет Дрезден, Технічний університет Хемніц. Дана поїздка є ще однією складовою до вдосконалення фахових здібностей Попової О.В., адже передбачала відвідання лекцій, практичних занять, круглих столів, Work-Shops з обговорення фахових здібностей представників соціально-гуманітарного напрямку освіти.

СФЕРА НАУКОВИХ ІНТЕРЕСІВ

Теорія дискурсу, прагматика, нормотворчі процеси сучасної англійської мови, перекладознавство.

НАУКОВО-МЕТОДИЧНІ ПРАЦІ

Конспект лекцій:

Popova, О.V. Regional linguistics and geography of English speaking counties. Lecture notes. - Sumy : Sumy State University, 2016. – 125 p.

OCW: http://ocw.sumdu.edu.ua/content/847#node67156

Методичні вказівки:

 1. 4034 Methodological Instructions in Practical Course of English : for the students of speciality 6.020303 "Philology" of the full-time course of study / N. A. Prykhodko, Ye.V. Popova. — Sumy : Sumy State University, 2016. — 38 p.
 2. 3872 Methodological Instructions for Independent Work for the Course of Culturally Oriented Linguistics : for the students of speciality 6.020303 "Philology" of the full-time course of study / N. A. Prykhodko, Ye.V. Popova, Ye.V. Nasarenko. — Sumy : Sumy State University, 2015. — 26 p.

 НАУКОВІ ПРАЦІ

 Статті:

 1. Popova, O. Pejorative Lexis as a Component of a Politician’s Self-presentation [Text] / O.Popova, N. Prikhodko, V. Volvach // The first international congress on social sciences and humanities “Ukraine-Europe”. – Vienna : East-West, 2017. – P. 39–44.
  2.    Popova, O. Impact Mechanisms of Civil Society on European Integration of Ukraine / S. Dehtiarov, O.Popova, A.Prokopenko, O.Yehorova, etc.// Beau Bassin : LAP LAMBERT Academic Publishing, 2018. – 181 p.
  3.    Popova, O. The Concept of European Integration in the EU-Ukraine Perspective: Notional and Interpretative Aspects of Language Expression / O.Popova, A.Prokopenko, O.Yehorova // On-Line Journal Modelling the New Europe. - Cluj-Napoca, Romania :  Babes-Bolyai University, 2019. - № 29. - P. 53-77.
 2. Popova, O. Pejorative Lexis as a Component of a Politician’s Self-presentation [Text] / O.Popova, N. Prikhodko, V. Volvach // The first international congress on social sciences and humanities “Ukraine-Europe”. – Vienna : East-West, 2017. – P. 39–44.http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/55997
 3. Попова, О.В. Впливова функція дискурсу змі Великобританії в процесі BREXIT[Текст] / О.В. Попова, А.С. Бондаренко // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна». – Острог : Вид-во Національного університету «Острозька академія», 2017. – Випуск 64. – Ч. 2. – С. 91–94.http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/56431
 4. Попова, О.В. Біблеїзми vs вульгаризми – барометр соціальної освіченості [Текст] / О.В. Попова, О.С. Стовпак // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна». – Острог : Вид-во Національного університету «Острозька академія», 2016. – Випуск 61. – С. 114–117.http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/44639
 5. Попова, О.В. Імплікована vs експлікована складові директивів у виконавчих наказах Барака Обами [Текст] / О.В. Попова, М.В. Хоруженко // Наукові записки. – Випуск 145. - Серія : Філологічні науки. – Кіровоград: Видавець В.Ф. Лисенко, 2016. – С. 213–217.
  http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/44500
 6. Popova, O. Mythological Component of Poetic Images in the Works of Mark Strand [Text] / O.Popova, N. Prikhodko, T. Osipenko // East European Scientific Journal. – 2016 – Volume 1. – 2(6). P. 167–170.http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/44518
 7. Попова, О.В. Детермінологізація у політичному дискурсі США як маркер динамічних процесів англійської мови [Текст] / О.В. Попова, І.О. Дяченко // Наукові студії – XXI (культура, освіта – антропоцентричні парадигми і сучасний світ): Філософія. Філологія. Педагогіка. Економіка. – Випуск 3: У 2-х т. / Редколегія: Р.В. Болдирев (головний редактор, голова редколегії) та ін. – К.: МІЛЕНІУМ, 2014. – Вип. 3, А (І т.), В (ІІ т.). – С. 73 – 79.  http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/41042
 8. Попова, О.В. Динаміка часо-видових граматичних категорій англійського дієслова в передвиборчому дискурсі США [Текст] / О.В. Попова, Н.А. Приходько // Наукові записки. Серія "Філологічні науки (мовознавство)". – Кіровоград : Видавець Лисенко В.Ф. – 2015. - Випуск 136. - С. 331–336.      http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/40822
 9. Попова, О.В. Підготовка фахівця усного перекладу на слух [Текст] / О.В. Попова // Електронні засоби та дистанційні технології для навчання протягом життя : тези доповідей X Міжнародної науково-методичної конференції, м. Суми, 13–14 листопада 2014 р. – Суми : Сумський державний університет, 2014. – С. 115-117.      http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/38078
 10. Попова, О.В. Підмова політичного дискурсу США –відзеркалення його основних дискурсивних властивостей / О.В. Попова // Нова філологія. Збірник наукових праць. – Запоріжжя: ЗНУ, 2014. – № 66. – С 176–180.      http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/37097
 11. Попова, О.В. Політичний дискурс США як поле реалізації біблеїзмів “GOD”, “BLESS” [Текст] / О.В. Попова, К.І. Ткаченко // Наукові записки Національного університету "Острозька академія". Серія "Філологічна". - 2015. - Випуск 53. - С. 193-195. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/40310
 12. Попова, О.В. Misunderestimate – на шляху від оказіоналізму до неологізму [Текст] / О.В. Попова, Т.Ю. Курило // Наукові записки. Серія "Філологічні науки (мовознавство)". – Кіровоград : Видавець Лисенко В.Ф. – 2015. - Випуск 137. - С. 81–85. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/40839
 13. Попова, О.В. Динаміка лексичних варіантів у передвиборчому дискурсі США [Текст] / О.В.Попова, Н.А.Приходько // Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Філологічна» : збірник наукових праць. – Острог : Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2014. – Вип. 44. – С. 250–252.http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/34337
 14. Popova, Y.V. Grammatical and Lexical Constituent of Pre-Election Discourse [Text]/ Y.V. Popova, Y.V. Yemelyanova, N.A. Prikhodko // Middle-East Journal of Scientific Research. – 2014. – № 19 (1). – С. 48-51.urilo, T. “Bushisms” – occasionalisms, historicisms or usual lexical and grammatical units [Текст] / T.Kurilo, Y. Nikonenko, Y. Popova // Humanities and Social Sciences in Europe: Achievements and Perspectives. – Vienna: East West, 2014. – P. 261–265. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/34103
 15. Вірчак, Г.О. Лексичні пріорітети в передвиборчій агітації Барака Обами [Текст] / Г.О. Вірчак, О.В. Попова // Humanities and Social Sciences in Europe: Achievements and Perspectives. – Vienna: East West, 2014. – P. 321–326.http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/34102